Przedmioty i specjalizacje

Wykładany przedmiot Imię i nazwisko Miasto
Uwielbienie 1/2 Dawid Kamiński Piła
Uwielbienia 2/2 Paweł Kantowicz Trzcianka
Praca z dziećmi Izabela Matwiejczuk Piła
Duszpasterstwo Piotr Nowak Warszawa
Modlitwa w służbie Krystyna i Mirosław Kantowicz Trzcianka
Etyka w służbie Tomasz Józefowicz Warszawa
Dogmatyka Tomasz Józefowicz Warszawa
Administracja i zarządzanie zdarzeniami Daniel Wiśniewski Piła
Motywacja w służbie Patryk Karzkowiak Krzyż Wielkopolski
Retoryka Służby Wojciech Wysopal Krzyż Wielkopolski
Nowy Testament Paweł Kantowicz Trzcianka
Przywództwo chrześcijańskie Piotr Wisełka Poznań
Ewangelizacja XXIw. Wojciech Wysopal Krzyż Wielkopolski
Powołanie/Szafarstwo Stanisław Cieślar Gorzów Wielkopolski
Praca z młodzieżą Patryk Karzkowiak Krzyż Wielkopolski
Praca z osobami uzależnionymi

Uwielbienie: Zaczyna się każdego dnia, kiedy stajemy przed ołtarzem modlitwy. Jest to przedmiot skoncentrowany na dziękczynieniu naszemu cudownemu Bogu, składający się z dwóch części. Cz. 1  uniwersalnej mówiącej o tym, jak sprawić by nasz każdy dzień była wyjątkowym dziękczynieniem dla naszego Pana. Cz. 2 Poświęconej praktycznym aspektom uwielbienia podczas spotkań chrześcijańskich, nabożeństw i ewangelizacji.

Praca z dziećmi: Jest najmniej lubianą gałęzią służby przez młodych ludzi w kościele, niemniej jest niesłychanie ważna. To od pracy katechetów, liderów i wolontariuszy zależy jak będą za kilka lat wyglądać nasze grupy młodzieżowe i kościoły. Dlatego jest, to szczególny przedmiot, o wielkim znaczeniu, dla każdej wspólnoty.

Duszpasterstwo: To przedmiot o szczególnym znaczeniu dla każdego człowieka służby, gdyż praktycznie cały czas mamy kontakt z ludźmi potrzebującymi naszej pomocy, Bożego uzdrowienia i pocieszenia.  Ten przedmiot skierowany jest zwłaszcza do osób, które dużo przebywają z innymi ludźmi, pracują w grupach młodzieżowych, służą wśród rodzin, czy zajmują się niesieniem pomocy potrzebującym.

Motywacja w służbie: Jest przedmiotem zajmującym się ogólno pojętą tematyką motywacji w życiu osoby usługującej. Przedmiot można rozbić na następujące składowe: Wewnętrzne motywy służby jednostki, poszukiwanie zachęty i inspiracji do służby i wewnętrznego rozwoju, zachęcanie i motywowanie innych.

Administracja i zarządzanie zdarzeniami: W życiu codziennym świeckim i duchowym, spotykamy się z organizacją różnych zdarzeń. Od urodzin bliskiej osoby do organizacji ewangelizacji. Zadaniem przedmiotu jest przygotowanie solidnego warsztatu dla osób organizujących i wspierających organizację zdarzeń w kościele tj. ewangelizacje, młodzieżowe, kluby dla dzieci, zdarzenia okolicznościowe.

Ewangelizacja XXI w: Przedmiot koncentruje się na dziedzinie ewangelizacji, przygotowuje i oferuje uczestnikom warsztat, na którym będzie można bazować w przyszłości. Przedmiot ukazuje przekrój ewangelizacji na przestrzenie wieków, koncentrując się na czasach współczesnych. Ukazuje różne ujęcia i możliwości, wady i zalety współczesnych sposobów głoszenia ewangelii.

Modlitwa w Służbie: Kładzie nacisk na znaczenie i wpływ relacji z Bogiem, osoby usługującej. Uczestnik po ukończeniu zajęć powinien otrzymać wiedzę oraz zachętę do szczególnej pielęgnacji relacji z Bogiem w swoim życiu.

Media w służbie XXI w: Media w dzisiejszych czasach są wszędzie. Większość nastolatków jest dotknięta cyber-uzależnieniem. Jest to problem współczesnych czasów, w których kościół powinien dostrzegać możliwości. Przedmiot analizuje i ukazuje współczesne znaczenie mediów, jako jedno z podstawowych narzędzi w służbie, zwłaszcza ewangelizacji.

Etyka w służbie: Zadaniem przedmiotu jest ukazanie dylematów z jakimi osoby w służbie będą się ścierać. Mowa tutaj o problemach współczesnego wieku tj. homoseksualizm, wojna sprawiedliwa, eutanazja i inne trudne zagadnienia.

Przywództwo Chrześcijańskie: Być dobrym liderem w dzisiejszych czasach nie jest łatwo. Wymaga to wielkiego samozaparcia, motywacji i determinacji. Nim ludzie zaczną widzieć w tobie przywódcę, pewnie nie raz doświadczysz na własnej skórze wielu upadków i zniechęceń. Ten przedmiot ma przygotować cię, na nadchodzące wyzwania, jako osoby prowadzącej innych ludzi do Chrystusa.

Powołanie: Nie raz zadawaliśmy sobie pytanie, jak rozpoznać, czy jestem do czegoś powołany lub nie. Ten przedmiot pomoże określić twoje osobiste powołanie w służbie względem naszego Zbawiciela. W praktyczny sposób przekazuje informacje dotyczące rozpoznania osobistej drogi jaką będziesz w swoim życiu duchowym kroczyć.

Dogmatyka: To przedmiot zajmujący się systematyzacją prawd wiary, które dla każdego chrześcijanina są istotnym elementem życia z Bogiem. Dogmatyka wnikliwie analizuje, problemy na najtrudniejsze pytania przeszłości i teraźniejszości, które w realny sposób wpływają pozytywnie na wiele innych dziedzin chrześcijańskiego życia, tj. ewangelizacja, apologetyka, czy kształt liturgii naszych spotkań.

Nowy Testament: Obejmuje zakres wybranych podstawowych zagadnień, które mają ogromne znaczenie, każdego wierzącego w służbie. Jest fascynującą podróżą w świat przeszłość, która kształtuje nasze dziś.

Powołanie: Jest podstawowym przedmiotem Szkoły Służby, gdyż właściwe rozeznanie, w duchowym życiu, tego co mamy robić, jest kluczową podstawą naszego dalszego rozwoju w służbie. Jak rozeznawać własne powołanie, jak to powołanie pielęgnować u innych. Na te pytania postara się znaleźć odpowiedzi ten przedmiot.

Praca z młodzieżą: Praca z młodzieżą nie jest łatwym zajęciem, każda z grup jest nastawiona na różnego rodzaju młodych ludzi. Niektóre grupy skoncentrowane są na ludziach z kościoła, inne na ewangelizacji pracy z trudną młodzieżą. Ten przedmiot skoncentruje się na daniu  odpowiednich narządzi do pracy z różnymi grupami ludzi.

Praca z osobami uzależnionymi: Jest jedną z trudniejszych i wymagających dużej systematyczności służb. Nie łatwo jest funkcjonować w towarzystwie osób dotkniętych różnymi dysfunkcjami i prowadzić ich do Chrystusa, niestety coraz częściej jako kościoły spotykamy się z takimi ludźmi w naszym społeczeństwie.

Retoryka służby: To kierunek łączący w sobie zagadnienia homiletyki – głoszenia kazań i liturgiki – prowadzenie nabożeństw, grup domowych, młodzieżowych itp. Jest niezwykle istotny zwłaszcza jeśli docieramy do różnych grup ludzi, subkultur, czy nawet usługujemy w kościołach o zróżnicowanym charakterze i poznaniu. Poznasz tutaj kilka możliwych sposobów na prowadzenie różnych zdarzeń oraz dowiesz się jak skutecznie dzielić się Bożym Słowem z innymi.

Dwa kierunki

Kierunek Liderski

Często bywa tak, że jeśli nie zainicjujesz jakiegoś spotkania to do niego nie dojdzie. Zazwyczaj odpowiadasz za przypominanie wszystkim o młodzieżowym, masz wrażenie, że jesteś jedną z niewiel osób, której zależy na różnych inicjatywach. W takim razie kierunek liderski skierowany jest do ciebie. Naszym marzeniem jest aby podczas praktyk, rozwijać swoje  powołanie do służby przywódczej. Tutaj zetkniesz się między innymi z prowadzeniem grup młodzieżowych, domowych, spotkań studenckich, ewangelizacji, ogólno pojętego liderstwa.

Przedmioty specjalistyczne

Przywództwo Chrześcijańskie – Przedmiot niezbędny dla niniejszej specjalizacji, pokazujący różne modele pracy liderskiej.

Retoryka Służby – Jest przygotowaniem do kaznodziejstwa, prowadzenia nabożeństw i różnych grup w ramach funkcjonowania kościoła.

Uwielbienie cz.2 – W pracy misyjnej, na grupach domowych i różnych inicjatywach może się zdarzyć, że trzeba będzie samemu uwielbiać Boga, twój śpiew, znajomość gry na jakimś instrumencie, czasem zwykłe włączenie mp3 może odmienić losy spotkania, w którym uczestniczymy.

Kierunek Duszpasterski

Nie lubisz stać z przodu, chętnie włączasz się w różne zadania, lubisz słuchać innych, kiedy opowiadają o swoich problemach, albo po prostu dobrze czujesz się wśród innych ludzi. Ten kierunek jest dla ciebie, gdyż koncentruje się on na relacjach indywidualnych, pracy face to face.  Uczy jak docierać do różnych środowisk i grup społecznych, by skutecznie i praktycznie prowadzić innych ku dojrzałości duchowej.

Przedmioty specjalistyczne

Praca z osobami uzależnionymi – Ten przedmiot koncentruje się na postępowaniu z osobami uzależnionymi od różnych używek.

Praca z młodzieżą – Tutaj nauczysz się jak docierać do młodzieży, jakie są priorytety dzisiejszego świata, czego potrzebują młodzi ludzie.

Praca z dziećmi – Zwraca szczególną uwagę na pracę z najmłodszymi, która w każdym zborze przynosi wielkie owoce.